تبلیغات
نشر فردا Farda publishing - ویلیام شکسپیر (نویسنده یا روان شناس)ویلیام شکسپیر
(نویسنده یا روان شناس)

هلن اولیایی نیا
نشر فردا
نایاب (در دست انتشار)

اولیایی نیا کتاب «ویلیام شکسپیر» (نویسنده یا روان شناس) را به سعید ارباب شیرانی پیشکش کرده است .
اولیایی نیا در بررسی و تحلیل خود از نوشتارها و آثار پراکنده ای مدد می گیرد که خود باور دارد که کار زیادی در باره ی ابعاد روان شناختی و روان شناسانه ی شکسپیر و آثارش انجام نشده است . از همین روست که خود علاوه بر بهره گیری از دیگران ، به متن های شکسپیر می پردازد .
هارولد بلوم ، منتقد ادبی ، در مقدمه کتاب بیوگرافی شکسپیر می نویسد که " ما نمی دانیم که خدا زنده است یا مرده یا در تبعید ویا درمهاجرت ، ولی مطمئن هستیم که شکسپیر از طریق نام و آثارش هنوز زنده و جاودانه است ". در جهان غرب شکسپیر بعد از مسیح از پرنقل قول شدگان است . او نویسنده ای است جهانی که می گفت واقعیت یعنی تغییر .
نویسندگان همردیف شکسپیر شاید مشاهیری مانند هومر ، دانته ، سروانتس ، تولستوی و دیکنز و داستایفسکی باشند .او نخستین نویسنده جهانی است که آثارش در پروسه آگاهی مدرن جای کتاب انجیل را گرفته اند . شکسپیر نه تنها شاعر و نویسنده بلکه فیلسوف و روانشناس و دین شناس نیز هست . آثار رئالیستی هومانیستی او عبور جامعه فئودالی انگلیس به مرحه آغاز سرمایه داری را نشان می دهد . به ادعای نقد ادبی هیچ کس مثل او خالق شخصیت های ادبی تئاتری نیست .
از جمله قهرمانان نمایش ادبی او - هاملت ، فلستاف ، روزالیند ، یاگو ، مکبث ، لیر و کلئوپاترا هستند . هر یک از اینان ابعاد پیچیده ی روان شناختی دارند . فلستاف طنزگو و شوخ طبع است ، هاملت شکاک و محتاط است ، ادموند خشن و بیرحم است ، هاملت همچون جبرئیل سفیر مرگ است ، یاگو خودرا بابحث الهیات جهنم مشغول کرده . نماینده واقعی شکسپیر ولی هاملت است .روزالیند باهوش ترین شخصیت زن در آثار شکسپیر است . فلستاف مانند یک خدای در حال مرگ است ، او و هاملت جذاب ترین شخصیت های ادبیات نمایشی جهان غرب هستند . فلستاف شخصیتی است عاشق زندگی و سرزنده ، هاملت مسلح است به انبوه و فشردگی روشنفکری . شاهکار شکسپیر ولی ریچارد دوم است .
ادیبی اشاره کرده است که اگر ما انسان کامل بشویم و خودرا بشناسیم ، شبیه هاملت و فلستاف خواهیم شد . شکسپیر در آثارش زنان را به مردان ترجیح می دهد چون آنان در رابطه با واقعیات نیز تیزهوش تر هستند . شکسپیر خالق آثار استتیک و روشنگرانه و اخلاقی و گاهی هم شبه عارفانه است . آن زمان فرهنگ انگلیس یک فرهنگ ادبی بود .
شکسپیر در آغاز مورد احترام و تشویق جنبش رمانتیک قرار گرفت . در اصالت ادبی فقط هومر می تواند با او رقابت کند . آثار شکسپیر مرکز ادبیات غرب بشمار می آیند . گفته شده که ادبیات قبل از هیرچیز زبان است . هیچ کس تاکنون مثل او جهان را به طور واقعی نشان نداده است . مجموعه آثار او را می توان کتاب واقعیات نامید . او یک طنزگوی شکاک است . 25 درام شکسپیر بخشی از فرهنگ دوره رنسانس انگلیس هستند .
در آثار او اصالتی عظیم و استقلالی روشنفکرانه مخفی است . امروزه اشاره میشود
که شرح و تفسیر و توصیف آثار شکسپیر عملی است پایان ناپذیر و بی انتها . او شاعر تنهایی و صاحب هنر به نمایش درآوردن انسان است . از 4 قرن پیش تاکنون او نشان داده است که انسان موجودی ست بسیار پیچیده و سرشار از بحران و تناقض و ....


‎نشر فردا  Farda publishing‎'s photo.

دنبالک ها: google ، yahoo ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.