تبلیغات
نشر فردا Farda publishing - بوطیقا
دوشنبه 1 تیر 1394

بوطیقا

   نوشته شده توسط: احمد Ahmad قدرتی پور Ghodratipour    نوع مطلب :نقد و نظر ،ادبیات نمایشی جهان ،بوطیقا
ارسطو
هلن اولیایی نیا
پیش گفتار : جی.ام. آ.کروب
تحلیل : فرانسیس فرگوسن
ویراستار : اکبر اخلاقی
نشر فردا
نایاب (در دست انتشار)

از «بوطیقا» تا کنون چند ترجمه دیده ایم . ترجمه ی فتح الله مجتبایی با عنوان «ه‍ن‍ر ش‍اع‍ری‌ ;ب‍وطی‍ق‍ا» كه در سال 1337 توسط نشر اندیشه عرضه شد ، ترجمه ی سهیل افنان كه با مقابله با متن یونانی و با عنوان «ن‍ام‍ه‌ ارس‍طاطال‍ی‍س‌ درب‍اره‌ ه‍ن‍ر ش‍ع‍ر» در سال 1355 چاپ شد و ترجمه ی عبدالحسن زرین كوب كه همراه با مقدمه ی مفصلی از این پژوهشگر در همان سال ها عرضه شد و در سال های پس از انقلاب به بیش از 6 چاپ رسید . هریك از این ترجمه ها كه در نوع خود ارزشمند و موشكافانه برشمرده می شوند در یك نقطه اشتراك داشتند . نثر فارسی این كتاب ها به دلیل پیچیدگی های بسیاری كه اثر مبدا داشت برای مخاطبان اصلی اش كه دانشجویان تئاتر بودند ، بسیار دشوار می نمود . به ویژه آن كه غبار سالیان نیز بر این ترجمه ها نشسته بود و هركس می خواست به درك كاملی از آن ها دست یابد اصطلاحاً لغت نامه ی دهخدا واجب می شد . هلن اولیایی نیا اما به باور من کار بهتری به دست داده است .
اولیایی نیا در مقدمه ی كتاب اشاره می كند بر اساس نیازی كه بیش از دو دهه تدریس نمایشنامه نویسی برای او به ارمغان آورده بود ، با انگیزه ی ارائه ترجمه ای روان ، ساده و به دور از پیچیدگی های كلامی و نوشتاری بوطیقا را به فارسی برگردانده است . ماحصل تلاش این مترجم و محقق ترجمه ای به دور از پیچیدگی های زبانی است كه به خوبی می تواند جوابگوی نیاز دانشجویان تئاتر و ادبیات باشد . مترجم علاوه بر ترجمه ی پیش گفتار «جی . ام . آ . گروب » كه كتاب بر اساس ترجمه ی انگلیسی او انجام شده ، تحلیلی مفصل از «فرانسیس فرگوسن» را در بیش از 50 صفحه به انتهای كتاب افزوده كه خواندن آن برای درك بهتر فن شعر بسیار راهگشاست . فرگوسن در حقیقت چكیده ای تحلیلی و در عین حال روشنگر از این اثر ارسطو عرضه می كند كه خود به تنهایی می تواند هم چون معلمی فهیم ما را در خواندن و تحلیل و درك ظرافت های این اثر یاری كند . بحث جذاب فرگوسن در مورد «كنش » قطعاً یكی از بخش های مورد علاقه برای دانشجویان تئاتر خواهد بود كه همواره بر سر دركی آشكار از این كلمه از منظر ارسطو با چالش های زیادی روبرو بوده اند .
در پایان كتاب نیز بخشی با عنوان كتاب شناسی گزیده برای آن هایی كه به مطالعه ی جدی این رساله علاقه دارند ،گنجانده شده است. این کتاب با استقبال اهالی تئاتر و دانشجویان رو به رو شد . در انتظار انتشاری دیگر می مانیم .

‎نشر فردا  Farda publishing‎'s photo.


دنبالک ها: google ، yahoo ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.